Projekty realizowane

*"Polsko-niemiecka wystawa produktów regionalnych i łużyckich"

Celem projektu jest propagowanie, kultywowanie i rozpowszechnianie kultury związanej z tradycyjnymi produktami regionalnymi. W sobotę 24 czerwca w Parku w Lubomyślu odbędzie się II WYSTAWA PRODUKTÓW REGIONALNYCH i ŁUŻYCKICH. Przewidzianych jest około 30 wystawców z Polski i Niemiec, którzy zaprezentują takie produkty jak piwo z lokalnego browaru, sery, wędliny, pierniczki, nalewki zdrowotne, wina i rękodzieło. Zaplanowano także szereg ciekawych prezentacji jak : pokaz pieczenia chleba tradycyjnymi metodami czy też ubijania masła. Po wystawie zostanie wydany specjalny folder produktów regionalnych a informacje na ten temat znajdą się też na funkcjonującej od 3 lat stronie internetowej www.produktypogranicza.eu Na realizację projektu (który potrwa do czerwca br.) z programu Polska-Brandenburgia wartości 14.089,65 EUR, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 11.976,20 EUR (85% wartości) oraz dodatkowo z budżetu Państwa 704,48 EUR.

Partner projektu:
Gmina Neuhausen – www.neuhausen-spree.de

Termin realizacji projektu:
01.03.2017 – 30.07.2017
*„Integracja polsko-niemiecka na szlaku Zdrowej Ryby na obszarze Łuku Mużakowa”

Natura 2000Celem projektu jest rozwój współpracy związków wędkarskich pogranicza polsko-niemieckiego oraz prezentacja turystyczna bogatych zasobów wodnych Łuku Mużakowa.
Działania projektowe będą polegać na wspólnych spotkaniach (zawody wędkarskie w Łęknicy 1 maja i Tuplicach 3 czerwca) na których będzie można skosztować rybę z tutejszych łowisk oraz wziąć udział w rajdzie rowerowym (10 czerwca) po starej linii kolejowej z Łęknicy do Tuplic. Ponad to zostanie wydany folder i mapa turystyczna przedstawiająca współpracę związków wędkarskich i galerię wszystkich łowisk z ich opisem a także kalendarz Łowiska pogranicza. Dzięki projektowi zostaną zakupione nagrody na zawody wędkarskie takie jak wagi wędkarskie, zanęty, kołowrotki i wędki. Zainstalowanych zostanie także pięć tablic opisujących szlak Zdrowej Ryby przedstawiających łowiska oraz opis ryb jakie się tam znajdują.
Na realizację projektu (który potrwa do czerwca br.) z programu Polska-Saksonia wartości 15.350,40 EUR, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 13.047,84 EUR (85% wartości) oraz dodatkowo z budżetu Państwa 767,52 EUR.

Partner projektu:
Angelverein Krauschwitz e.V.
Gmina Tuplice – www.tuplice.pl

Termin realizacji projektu:
16.03.2017 – 31.07.2017

Wartość projektu:
Na realizację projektu, z programu Polska-Saksonia, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 13.047,84 EUR (85% wartości projektu) oraz z budżetu Państwa 767,52 EUR.


Projekt pn. „Integracja polsko-niemiecka na szlaku Zdrowej Ryby na obszarze Łuku Mużakowa” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.* „Bieniów-Rietschen-Sagar - razem chronimy dziedzictwo kulturowe na pograniczu polsko-niemieckim"

Natura 2000Celem projektu jest szersza współpraca i promocja obiektów, które chronią dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-saksońskiego dokumentując dzieje regionu Łużyc. W ramach projektu zostanie wydany folder przedstawiający działalność Izby Dziedzictwa Kulturowego w Bieniowie, Skansenu w Rietschen i Muzeum w Sagar oraz mapa z ponad 30 obiektami (muzea, skanseny, izby) dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się jakie miejsca warto odwiedzić aby poznać historię Łużyc. Inne działania projektowe to plenerowa wystawa w trzech miastach pogranicza (Żary Rynek, Muzeum Sagar, Skansen Rietschen) na której będzie można zobaczyć efekty projektu, strona internetowa, ulotki z kolportażem do mieszkańców regionu zachęcające do odwiedzenia obiektów oraz promocja przedsięwzięcia w mediach. Podsumowaniem projektu będzie konferencja (Stary Folwark Pietrzyków - 25 kwietnia) na której zaplanowano prezentacje tematyczne z odwiedzeniem wybranych obiektów kulturowych po polskiej stronie oraz odrębnie wyjazd studyjny dla uczestników projektu ze strony polskiej (6 maja) celem poznania Muzeum w Sagar i Skansenu w Rietschen.

Partner projektu:
Muzeum Sagar - www.museum-sagar.de
Schrotholzhäuser Erlichthof Rietschen – www.erlichthofsiedlung.de

Termin realizacji projektu:
31.01.2017 – 29.05.2017

Wartość projektu:
Na realizację projektu z programu Polska-Saksonia, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 12.572 EUR (85% wartości projektu) oraz z budżetu Państwa 740 EUR.


Projekt pn. „Bieniów-Rietschen-Sagar - razem chronimy dziedzictwo kulturowe na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.* Rowerem przez powiat żarski

Natura 2000Projekt jest kontynuacją realizowanych w latach 2013-2014 działań polegających na utworzeniu sieci szlaków rowerowych w gminie Żary. W terminie do końca kwietnia 2017 roku zostaną wytyczone dwa szlaki rowerowe na trasie Miłowice-Mirostowice Górne-Łaz-Żary oraz Żary-Olszyniec-Złotnik-Gorzupia z miejscami parkingowymi i tablicami pokazującymi całą sieć szlaków. Ponad to zostanie wydany folder i mapa turystyczna, mini poradnik dla rowerzystów oraz ulotki zachęcające mieszkańców pogranicza do odwiedzania szlaków. Podsumowaniem projektu będzie rajd rowerowy z pokazem show (ewolucji na rowerze), który odbędzie się w sobotę 25 marca 2017.

Partner projektu:
Gmina Kreba Neudorf - http://www.gemeinde-kreba-neudorf.de

Termin realizacji projektu:
01.12.2016 – 31.05.2017

Wartość projektu:
Na realizację projektu z programu Polska-Saksonia, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 19.541 EUR (85% wartości projektu) oraz z budżetu Państwa 1.150 EUR/

Więcej informacji o projekcie zamieszczonych jest i będzie aktualizowanych na stronie internetowej www.roweremnapograniczu.eu


Projekt pn. „Rowerem przez powiat żarski” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.* Wdrożenie zintegrowanej platformy e-usług w partnerskich gminach powiatu żarskiego i żagańskiego

W ramach zadania zaplanowano wykonanie szeregu aplikacji i usług elektronicznych obejmujących załatwianie spraw mieszkańców gmin drogą elektroniczną. Wśród aplikacji znajdą się m.in. e-cmentarz (elektroniczna wyszukiwarka grobów), e-radny (zakup tabletów i obsługa sesji drogą elektroniczną), e-mieszkaniec i e-podatki (płatności podatkowe za pomocą aplikacji). Finansowanie projektu zapewnia w 85% Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 a pozostałe koszty finansują gminy wraz z Fundacją. Na cały projekt pozyskano łącznie 2.767.284,77 zł. Samorządy które uczestniczą w projekcie to : gmina wiejska Żary, gmina miejska Żagań i Jasień oraz Przewóz, Tuplice i Trzebiel.