Aktualności

Projekt "Żywność Morza Bałtyckiego" został zaprezentowany na targach "Internationale Grüne Woche 2019"

Natura 200019 stycznia 2019 r. w Berlinie na targach "Internationale Grüne Woche" w Berlinie został zaprezentowany projekt "Baltic Sea Food" dla mediów i gości targów. 10 krajów partnerskich w regionie Morza Bałtyckiego zaprezentowało różnorodne lokalne produkty spożywcze i napoje z ich regionu, takie jak szynka z sauny dymnej z południowej Estonii, salami z wyspy Fanø (Dania), koktajl z krewetek z regionu Lyngenfjord (Norwegia), suszone ogórki z regionu Pskowskiego ( Rosja) i ser wędzony z Polski. Prezentację otworzył Minister Spraw Wiejskich Estonii Pan Tarmo Tamm i Minister Rolnictwa Litwy Pan Giedrius Surplys. Kerli Nõges, przedstawiciel partnera wiodącego, ministerstwa spraw wiejskich Estonii, przedstawiła pokrótce główny cel i treść projektu.
Celem inicjatywy "Baltic Sea Food" jest opracowanie zrównoważonego i zbywalnego modelu biznesowego dla dystrybucji żywności typu B2B (business to business), która ma zastosowanie do sieci spożywczych ustanowionych przez lokalnych producentów i dostawców na obszarach wiejskich. Rezultat projektu powinien być praktycznym narzędziem, które pozwoli ustanowić sprawne i efektywne kosztowo kanały sprzedaży do dystrybucji lokalnych produktów spożywczych do hoteli, restauracji, gospodarstw agroturystycznych i sklepów rolnych. Celem jest, aby odwiedzający i mieszkańcy mieli lepsze możliwości korzystania z lokalnej żywności. Do tej pory zostało przeprowadzone badanie mapujące aktualną sytuację i główne wyzwania w lokalnej dystrybucji żywności przy użyciu informacji zwrotnych od 80 lokalnych sieci spożywczych i 109 dystrybutorów.
Partnerstwo projektowe obejmuje 14 organizacji z 10 krajów nadbałtyckich, które przystąpiły do sieci szlaków kulinarnych Morza Bałtyckiego. Celem sieci jest wzmocnienie tożsamości kuchni Morza Bałtyckiego i zachowanie żywotności obszarów wiejskich. Projekt "Żywność Morza Bałtyckiego" jest częściowo finansowany z Programu Morza Bałtyckiego INTERREG 2014-2020.
Strona internetowa projektu: http://www.balticseaculinary.com/baltic-sea-food-project