Aktualności

Zapraszamy na konferencję o tradycjach węglowych

NGOFundacja Natura Polska i Förderverein Lausitzer Findlingspark Nochten e.V. informują o realizacji projektu, którego celem jest pogłębienie wiedzy mieszkańców regionu o dziedzictwie i tradycjach węglowych na pograniczu polsko-saksońskim.
Wszystkie organizacje podpisały także apel do Wójta Gminy Żary aby przyspieszyć prace nad opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego budowy pierwszej w gminie, ścieżki rowerowej na trasie Żary-Przewóz.

W ramach projektu odbyły się warsztaty wykonywania mozaiki oraz malowania na kamieniu w Mirostowicach Dolnych i Nochten a w dniu 07 września br. uczestnicy projektu odbyli wspólną wycieczkę do Parku Głazów Narzutowych w Nochten. W ramach projektu wydano także folder informacyjny o miejscach związanych z wydobyciem węgla a w Mirostowicach Dolnych powstała ścieżka edukacyjna i historyczny mural węglowy.

Podsumowaniem projektu będzie konferencja tematyczna w Żarach (12.10.2019 Hotel Janków – początek o g.10.00) z interesującymi referatami na temat historii wydobycia węgla w regionie oraz wycieczką śladami węglowymi.

>> Pobierz program konferecjiZapraszamy do udziału w projekcie!

Projekt pn. „Węgiel na Łużycach - promocja tradycji regionalnych na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.