Aktualności

Zakończono projekt "Nowe szlaki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim"

Drogowskaz w LubomysluNasza Fundacja zakończyła realizację pierwszego projektu pn. "Nowe szlaki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim". Jego celem jest powstanie sieci szlaków rowerowych w gminie Żary i jej połączenia z niemiecką gminą Kreba-Neudorf.
W ramach projektu opracowano strategię rozwoju szlaków rowerowych. Wykonano także szlak rowerowy w kolorze zielonym. Rozpoczyna się on przy Starostwie Powiatowym w Żarach a następnie przechodzi przez Lubomyśl, Złotnik, Bieniów, Biedrzychowice, Włostów, Białowice i kończy swój bieg w Dąbrowcu.Miejsce parkinogwe na ZIelonym Szlaku Na szlaku wykonano sześć miejsc postojowych przy których można się zatrzymać aby odpocząć. W tych miejscach znajdują się stoły granitowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablice turystyczne z mapą i opisem szlaku. W ramach projektu wydano profesjonalną mapę i folder szlaku, wykonano stronę internetową i gadżety promocyjne. Elementem wieńczącym zadanie była polsko-niemiecka konferencja w Pietrzykowie (14 czerwca 2013) na której zaprezentowano opracowaną przez Fundację Natura Polska strategię rozwoju szlaków rowerowych w gminie Żary oraz niemieckiej gminie Kreba-Neudorf, która była partnerem w realizacji projektu.
Zadanie zostało dofinansowane przez Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr w kwocie 60 tys., 7 tys. pozyskano z budżetu Państwa a 3 tys. stanowi wkład Fundacji. Więcej o projekcie i szlaku na stronie internetowej www.roweremnapograniczu.eu
Fundacja zamierza w 2014 roku kontynuować realizację strategii poprzez wykonanie II etapu szlaku na odcinku Świbna-Miłowice obejmującego połączenie ze sobą pięciu kolejnych miejscowości gminy Żary.