Aktualności

Wspieramy dziedzictwo kulturowe Łużyc

Natura 2000Fundacja Natura Polska otrzymała dofinansowanie z Euroregionu Nysa w Jeleniej Górze na projekt pn. „Bieniów-Rietschen-Sagar - razem chronimy dziedzictwo kulturowe na pograniczu polsko-niemieckim". Celem projektu jest szersza współpraca i promocja obiektów, które chronią dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-saksońskiego dokumentując dzieje regionu Łużyc.
W ramach projektu zostanie wydany folder przedstawiający działalność Izby Dziedzictwa Kulturowego w Bieniowie, Skansenu w Rietschen i Muzeum w Sagar oraz mapa z ponad 30 obiektami (muzea, skanseny, izby) dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się jakie miejsca warto odwiedzić aby poznać historię Łużyc. Inne działania projektowe to plenerowa wystawa w trzech miastach pogranicza (w tym Żary Rynek) na której będzie można zobaczyć efekty projektu, strona internetowa, ulotki z kolportażem do mieszkańców regionu zachęcające do odwiedzenia obiektów oraz promocja przedsięwzięcia w mediach.
Podsumowaniem projektu będzie konferencja (Stary Folwark Pietrzyków - 25 kwietnia) na której zaplanowano prezentacje tematyczne z odwiedzeniem wybranych obiektów kulturowych po polskiej stronie oraz odrębnie wyjazd studyjny dla uczestników projektu ze strony polskiej (6 maja) celem poznania Muzeum w Sagar i Skansenu w Rietschen.
Na realizację projektu (który potrwa do maja br.) z programu Polska-Saksonia, Fundacja otrzymała dotację w wysokości 12.572 EUR oraz z budżetu Państwa 740 EUR. Informacja o dofinansowaniu: http://www.neisse-nisa-nysa.org/fileadmin/documents/INTERREG_PL-SN_14-20/Nota...
Już teraz zapraszamy do odwiedzenia plenerowej wystawy oraz udziału w konferencji i wyjeździe studyjnym.


Projekt pn. „Bieniów-Rietschen-Sagar - razem chronimy dziedzictwo kulturowe na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.